Aktivní vyhledávání uchazečů

Proč si (ne)zaplatit LinkedIn Recruiter Lite?

Téma jsem zpracovala pro blog #suHR. Stránky #suHR komunity získaly před časem nový profesionální šmrnc. Starší články pozbyly aktuálnosti a navždy zapadly do šuplíků. Nedalo mi to. 2 šuplíky plné informací o placeném účtu LinkedIn Recruiter Lite jsem otevřela, dílka oprášila a tímto je pouštím zpět do online světa. Pokud zvažuješ koupi placeného účtu, čti dál. Na konci najdeš shrnutí.

Na začátku září 2020 jsem požádala svou vedoucí Šárku, abych mohla využívat placenou verzi LinkedIn Recruiter Lite. Cíl byl jasný, začít s aktivním náborem. Čekala nás tehdy covidová éra home officů a pro mě to byl naprosto skvělý nástroj, který mě bavil a měla jsem čas ho prozkoumat. Ráda se s tebou o své dojmy podělím. 

Za 1 079,88 EUR jsem si rok užívala následující benefity (obsah příspěvku):

  • snadné hledání a prohlížení profilů,
  • posílání zpráv InMail,
  • modul Náborář,
  • viditelnost zobrazení profilu,
  • přístup do Li Learning.

Hledání a prohlížení profilů

Nejprve se sluší pohovořit o vyhledávání obecně. Na internetu běžně hledáme podle požadavků zboží. Určitá povolání jsou spojená s hledáním lidí. Znáš booleovské operátory? LinkedIn podporuje operátory AND, OR, NOT, mínus, závorky a uvozovky (americké nahoře, které mi WordPress zobrazuje jako české). Pokud je pro tebe téma nové, mrkni třeba sem.

Zkusíme to hned prakticky. Zadala jsem do neplacené verze tento dotaz: („recruiter“ OR „HR specialist“ OR „personalista“ OR „personalistka“) AND (Pilsen OR Plzeň).

Vyběhly na mě nejprve 3 výsledky vyhledávání, když jsem to zkusila znovu, vyběhlo na mě 807 výsledků. Neznám algoritmy LinkdeIn, zkus si úspěšnost vyhledávání sám/sama. Já to také budu zkoušet. Na vyhledávání profilů máme v naší kotlině specialistu. Jistě znáš LinkedIn Ambassadora @José Kadlec. Napsal zajímavé shrnutí o Li účtech.

Je jasné, že neplacená verze nás svobodně vyhledávat dlouho nenechá. José v článku radí, jak si s omezením poradit.

Přišla jsem na to (sama), že LinkedIn vyhledávač ekceptuje jen 6 booleovskýh operátorů AND, OR, NOT (před rokem 5). V placené verzi jsem omezení nezaznamenala. Nezoufej, i v základní verzi můžeš využít sadu filtrů. Zkus si něco vyhledat lupou a dát DALŠÍ FILTRY. Mohu se takto proklikat všemi profily jako v placené verzi, ale těžko říct, jak dlouho mi takové vyhledávání půjde. Zoufej, pokud máš málo spojení. V prémiové i free verzi Li dosáhneš ve vyhledávání jen na 3. úroveň spojení.

Zadala jsem stejný dotaz do vyhledávače prémiového účtu a vyjelo mi vždy spolehlivě 686 profilů. Když jsem přidala filtr Locations Czechia a vyloučila tak kandidáty, kteří se nacházejí v zahraničí, měla jsem k dispozici 582 profilů.

K neomezenému využívání Boolean search jsou v placené verzi předdefinované filtry a našeptávače. To mě potom napadla kritéria, která by mě jinak nenapadla a ani je neumím definovat. Například vyhledávání podle počtu let praxe nebo podle počtu let přítomnosti na LinkedIn.

Definované filtry si uložíš a spustíš jedním klikem. Můžeš si je uložit pod projekt a nastavit si upozornění na nově nalezené profily.

Další plus je, že se vyhledané profily po rozkliknutí otevřou v náhledu, který vypadá trochu jako životopis. Náhled můžeš exportovat do PDF, můžeš využít i hromadný export profilů. Zadání znělo: stáhni všechny profily kandidátů, kteří pracují ve společnosti Inženýři elektrikáři. Stáhla jsem je a ani mě to nestálo moc úsilí.

Hra s profily:

  • k profilu si můžeš uložit poznámku, 
  • nastavíš k němu upozornění, které se zobrazí v určitý datum, 
  • uložíš profil pod projekt
  • připneš ho na nástěnku,
  • jednoduše pošleš kandidátovi InMail, 
  • rovnou se proklikáš na podobné profily a 
  • využiješ i řadu hromadných akcí.
Můj profil zobrazený v Recruiter Lite.

A pak je řada nástrojů, které využít nemůžeš a jsou zpřístupněny v ještě dražším profilu Recruiter. Našla jsem nabídku, která popisuje rozdíly placených účtů. Trošku mě zamrzelo (opravdu jen trošku), že jsem nemohla vyhledávat kandidáty, kteří jsou v propojení s určitými firmami nebo značkou, kteří jsou Open to Work a nemohla si ke kandidátům přidávat tagy. Vše je omezené možnostmi počtu využití. Např. si k projektům můžeš uložit jen 10 vyhledávacích filtrů s upozorněním na nově vyhledané profily (u profilu Recruiter je to 50).

Zprávy InMail

30 zpráv InMail měsíčně, které můžeš využít libovolně na profily do 3. úrovně spojení. Můžeš si uložit šablonu, nemůžeš posílat hromadné zprávy. Moc se mi líbí, že LinkedIn motivuje recruitery, aby správně cílili své zprávy. Pokud obdržíš odpověď na tvou dobře zacílenou a třeba i poutavě napsanou zprávu do 90 dnů, systém ti vrátí kredit (důvod k oslavě). Pokud pošleš zprávu InMail svému spojení 1. stupně, kredit se ti neodečte (menší důvod k oslavě).

Přiznávám, že mi propadlo 114 InMailů. Omlouvám se tímto všem, kterým jsem nenapsala. Já to napravím, jen potřebujeme navázat spojení.

Modul Náborář

Výhoda je, že máš uchazeče, projekty, nastavené filtry a zprávy InMail přehledně zobrazené mimo svůj osobní účet. Je fajn ukazovat profily přehledně zobrazené pod projekty při jednání s hiring manažery. Nevýhoda je, že o vše přijdeš, když přestaneš platit.

Až si zařídíš placený profil, zobrazí se ti nová možnost Náborový pracovník v pravém rohu profilu.

Viditelnost zobrazení profilu

Nástroj, který můžeš využít stejně jako @Petr Jarolím z personální agentury Axial k obchodním účelům. Já tento nástroj nevyužila. Pro zájemce přidávám náhled.

Přístup do Li Learning

Li Learning jsem prozkoumala během Vánoc 2020. Začínala jsem psát články a hledala jsem inspiraci. Poslechla jsem si téměř celý kurz Interviewing Techniques. Teď by mě kurz stál v rámci měsíčního předplatného 889 Kč.

Kurzů najdeš v aplikaci (i té mobilní) nespočet. Jsou v angličtině, ale můžeš si zobrazit přepis a pomaličku si vše přeložit. Stáhla jsem si různé šablony a soubory, které s tématem souvisejí.

Vlastně jsem si myslela, že jde o běžnou součást LinkedIn, až časem jsem zjistila, že jde o nadstavbu dostupnou k prémiovým účtům.

Shrnutí

Určitě si práci s účty Premium vyzkoušej. Jde to zdarma v rámci zkušebních verzí. Minimálně si procvičíš angličtinu. Další sice starší ale užitečné čtení najdeš u „mravenců online“ (ANTstudio.cz).

Po roce užívání jsme se rozhodli předplatné na další rok nekoupit. Účet Recruiter Lite bych přirovnala k parkovacím senzorům v autě. S nimi je parkování pohodlnější, bezpečnější, zaparkuješ i tam, kde si jiní netroufnou, ale obejdeš se bez nich. Časem parkování potrénuješ a stane se z tebe mistr i bez pomoci.

Umím si představit situace, kdy je dobré si profil zaplatit na měsíc. José Kadlec radí si pořídit účet Sales Navigator Professional. Spočítala jsem, že Sales Navigator Professional vyjde o 43 % levněji než Recruiter Lite. To platí pro měsíční i roční platbu. Roční ceny najdeš na obrázku.

Dále existuje účet Premium Business, který ale nenabízí pokročilé filtry vyhledávání. A pro milovníky seberozvoje přidávám informaci, kolik stojí Li Learning, stojí 889 Kč měsíčně.

Roční ceny, které jsem našla na internetu v prosinci 2022.

S chutí do toho a půl je hotovo. Opět jsem došla k závěru, že aktivní nábor je hlavně o tom, co můžeš kandidátům nabídnout. Je o znalosti trhu práce. Je o dobrém zacílení. Pokud chceš být úspěšný/á, musíš si v každém případě vybudovat širokou síť kontaktů.

O SOURCINGU vyšla v češtině knížka od autora @Jan Tegze Jak hledat zaměstnance v 21. století. Najdeš v ní spoustu vychytávek. Znáš X-ray vyhledávání? Knihu si určitě kup! O tom někdy potom.

Poděl se o své zkušenosti s prémiovými účty. Dokážeš se bez nich obejít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *